Lizbona miasto koloru

Lizbona – miasto koloru

Lizbona – miasto koloru. Rozświetlonego słońcem Placu Comercio. To tu, w starym porcie miasto witało powracających z dalekich wypraw marynarzy. Tu we wrześniu 1499 roku witany był Vasco da Gamma, który z garstką załogi wrócił po ośmiu latach, przecierając morski szlak handlowy do Indii.

port_otwarcie_3

Żółty jest też stary tramwaj – ikona miasta. Linia 28 przeciska się przez wąskie, kręte uliczki starej Alfamy. Wystarczy tylko wyciągnąć rękę by dotknąć rozgrzanych murów średniowiecznych kamienic. Innym razem pnie się pod górę do Chiado, lub Bairro Alto. Tak nieustannie, od ponad stu lat.

Lizbona_tramwaj

http://loft-poster-design.pl/plakat/plakat-lizbona-tramwaj/

Żółty jest też inny tramwaj, a raczej tramwaj-winda. Elevador. Tylko w Lizbonie, położonej jak Rzym, na ośmiu wzgórzach, można odbyć podróż z dolnego do górnego miasta takim niezwykłym wagonikiem. Elevador da Bica łączy zwykle senne za dnia, a roztańczone nocą Bairro Alto – imprezowe serce Lizbony. Najstarsza z wid – da Bica, uruchomiona w 1892 roku, początkowo napędzana była parą wodną. Windy-tramwaje od 2002 roku zostały oficjalnie Narodowym Zabytkiem Portugalii.

 

 

http://loft-poster-design.pl/plakat/plakat-lizbona-elevador-da-gloria/

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.