Zestaw plakatów LIZBONA w ramach

150,00

Zestaw plakatów LIZBONA w ramach. Stolica Portugalii, magiczne miasto na siedmiu wzgórzach.

Opis

Zestaw plakatów LIZBONA w ramach. Stolica Portugalii, magiczne miasto na siedmiu wzgórzach.

Spacer najlepiej zacząć od Alfamy. To najstarsza dzielnica miasta. W związku z tym, że domy posadowiono tu na skale przetrwała wielkie trzęsienie ziemi, które dotknęło i zrujnowało Lizbonę w 1755 roku. W 1147 roku Alfons I Zdobywca odbił Alfamę z rąk Maurów i został pierwszym królem Portugalii.

Ponad wszystko zachwyca tu, niespotykany w innych częściach miasta, spokój kamiennych schodków, wąskich uliczek i przejść, maleńkich placyków.

Dodatkowo urok tego miejsca tworzą ludzie. Rdzenni mieszkańcy starych, często zaniedbanych domów. Tu życie nie zamyka się w czterech ścianach, wychodzi na ulice. Do maleńkich rodzinnych restaracji-barów (tasca). Tam, przy kieliszku lekkiego vinho verde rozmawiają o sąsiedzkich problemach.

Chciaż za kolebkę fado, portugalskiego bluesa, uważa się dzielnicę Mouraria, jednak ta muzyka jest nieodłącznie związana z Alfamą. Pieśniarzy od lat fascynowały wąskie uliczki, gdzie zapach smażonych na grillu owoców morza, czosnku mieszał się z łagodnymi ciepłymi podmuchami wiatru znad Tagu. Rzeka, która tu, blisko ujścia do Oceanu, jest na tykle szeroka, że wpływają do portu wielkie oceaniczne statki-hotele.

Godny uwagi jest także fakt, że to właśnie tu, w Alfamie w 1195 roku urodził się św. Antoni, zwany również św. Antonim Padewskim. Teolog, Franciszkanin, święty kościoła katolickiego. Św. Antoni jest patronem Lizbony. W dodatku, co roku, w dniach 12–13 czerwca obchodzony jest hucznie jego Festiwal.

Zestaw plakatów LIZBONA w ramach

Podsumowując, cztery plakaty-fotografie z Lizbony pokazują ikony tego miasta. Stary żółty tramwaj linii 28, nie przerwanie kursujący po Alfamie do stacji końcowej Martin Monitz. Snuję się po woli po tak wąskich uliczkach, że z okna można wręcz dotknąć nagrzanego słońcem muru kamienic.

Wąskie uliczki i schodki na następnych plakatach – to właśnie jest Alfama. Podobnie stary jak tramwaj linii 28 jest tramwaj-winda (elevador). Z powodu, że miasto położone jest na wielu wzgórzach właśnie te pojazdy wożą mieszkańców i turystów do dzielnic położonych wyżej.

Plakaty w formacie A4 oprawione w ramki. Gotowe do zawieszenia na ścianę. Dodatkowo, pakowane w ochronną folię i grube, kartonowe pudełko.
Koszt wysyłki – paczka plus Poczta Polska: 35 zł

Zobacz pozostałe plakaty z podróży >

Informacje dodatkowe

Wymiar wydruku

, ,