Plakat Wieża Eiffle’a w deszczu. Autorska, sygnowana fotografia  widoku na jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata zrobiona przez szybę zalaną deszczem. Inżynier Gustave Eiffel, projektant słynnej paryskiej wieży mówił: „Wznoszę dla Paryża, dla Francji, dla świata tę oto wieżę ze stali. Będzie to najwyższa wieża na świecie”. Budowla, która swą nazwę wzięła od nazwiska projektanta Gustave’a Eiffla powstała z okazji Wielkiej Wystawy Światowej (dzisiejsze Expo). Zorganizowano ją w 100. rocznicę Rewolucji Francuskiej z 1789 roku. Budowla miała być symbolem gospodarczej i naukowo-technicznej potęgi ówczesnej Francji. W 1889 r. była najwyższą konstrukcją na świecie. Jednakże w 1930 r. powstał słynny budynek Chryslera w Nowym Jorku, zaprojektowany przez Williama Van Alena, o 18 metrów wyższy. W roku 1957 wieża wzbogaciła się jednak o antenę i ostatecznie „pokonała” amerykański wieżowiec. 

Obecnie za najwyższy drapacz chmur świata uważa się mierzącą 634 metry Tokyo Skytree. Jednak wyścig trwa. Przede wszystkim wśród wielu niezwykłych budowli powstają dwa, naprawdę, gigantyczne wieżowce. Jeden z nich w Dubaju, to zachwycająca The Tower zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. Wieża będzie usytuowana pomiędzy dwoma przeszkolonymi drapaczami chmur, dodatkowo zostanie przymocowana linami do ziemi by niwelować podmuchy wiatru i symetrycznie rozłożyć ciężar. Jednakże przede wszystkim wybudowanie 928 metrowej budowli to wielkie wyzwanie konstruktorskie. Kształt wieży inspirowany jest tradycyjną architekturą islamu. Innymi słowy, smukła konstrukcja przypomina minarety, z których codziennie roztacza się wezwanie do modlitwy. Ponadto kompozycja budynku odwołuje się do symboliki kwiatu lilii. Budowa ma być skończona w 2020 roku. Podobnie Arabia Saudyjska zapowiada zakończenia prac nad swoim „drapaczem chmur”. Jeddah Tower w mieście Dżudda ma przekroczyć 1000 metrów wysokości.

Podsumowując, jeśli faktycznie powstanie 1000 metrowy Jeddah Tower, to nasuwa się pytanie, gdzie jest granica? Czy już „sky is not a limit”?

http://paryz.miasta.org/s,14,Wieza_Eiffla.html

Plakat Wieża Eiffle’a w deszczu

Plakat dostępny w dwóch formatach, A2 lub A3. Drukowany na wysokiej jakości satynowym papierze o gramaturze 190 g. Dodatkowo, do wysyłki pakowany w kartonową tubę.

Dostępne formaty:
A3 w cm: 29,7 x 42,0 cm
A2 w cm: 42,0 x 59,4 cm

Zobacz pozostałe plakaty z podróży >

Wymiary Brak danych
Wymiar wydruku

, ,