Plakat Paryż most Pont Neuf

Opis

Plakat Paryż most Pont Neuf. Autorska sygnowana fotografia Sekwany o świcie. Przy nabrzeżu zacumowane barki mieszkalne. W głębi most Pont Neuf czyli Nowy Most jest, tak na prawdę, najstarszym mostem w Paryżu. Wybudowany w XVI wieku. Kamień węgielny pod jego budowę położył król Polski i Francji Henryk Walezy. Jednak uroczyste otwarcie mostu nastąpiło w 1607 roku już za panowania jednego z najbardziej kochanych przez lud króla Francji, Henryka IV. 

Zaznaczyć trzeba, że most był świadkiem wielu tragedii. Już za raz po otwarciu, w XVI wieku, wieku prześladowań protestantów we Francji, a król Henryk był wyznania protestanckiego miała miejsce słynna Noc św. Bartłomieja. Była to masakra protestantów (hugenotów) przybyłych na ślub Henryka z Małgorzatą de Valois, nazywaną później królową Margot. Rzeź protestanckich gości zorganizowała Katarzyna Medycejska, matka królowej Margot kilka dni po jej ślubie. Nie chciała dopuścić by na tronie Francji zasiadł protestancki król.

Kilka wieków później most był świadkiem innego tragicznego incydentu. W 1906 roku, u wjazdu na most, zginął Piotr Curie, mąż Marii Skłodowskiej Curie.

Plakat Paryż most Pont Neuf

Most Pont Neuf jest także ulubionym miejscem paryskich bukinistów. „Bouquiniste„ czyli ten co sprzedaje książki. W okolicach mostu, na bulwarach Sekwany dzisiaj znajduje się ponoć 900 zielonych budek-straganów. Co ciekawe, zarówno paryscy bukiniści, jak i bulwary Sekwany zostały w 1991 roku wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Podsumowując, Pont Neuf jest jednym z trzydziestu paryskich mostów. Łączy brzegi Sekwany przechodząc przez środek jednej z dwóch wysp, Ile de la Cite. To właśnie na tej wyspie zbudowana została w latach 1163–1345 katedra Notre Dame. Nieopodal, w dzielnicy le Marais, znajduje się jeden z najstarszych domów towarowych Le Samaritane. Obecnie od lat zamknięty i przebudowywany na hotel, kompleks biurowy i apartamentowiec. Co ciekawe, jego nowe życie i funkcje projektuje para japońskich architektów znanych pod nazwą SANAA. To właśnie oni zaprojektowali m.in. Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku. Są również laureatami architektonicznego Nobla czyli nagrody Pritzkera.

Plakat drukowany jest na wysokiej klasy satynowym papierze o gramaturze 190 g. Ponadto, do wysyłki pakowane w kartonową tubę. Format: 40 x 100 cm.

Zobacz także inne nasze plakaty podróżnicze: https://loft-poster-design.pl/kategoria-produktu/plakaty-miejskie/

Nasze przesyłki wysyłamy przez WysylajTaniej.pl