Plakat Nowy Jork

55,0080,00

Opis

Plakat Nowy Jork.  Budynek Chryslera. Jedna z ikon Nowego Jorku. Ponadto, jeden z najbardziej rozpoznawalnych drapaczy chmur świata. Zbudowany w 1930 roku według projektu Williama Van Alena. Jego budowa rozpoczęła się gdy amerykańska gospodarka kwitła. Przemysły samochodowy, paliwowy i finansowy rozwiały się w gigantycznym tempie. Dodatkowo, w klubach, teatrach i na ulicach zachodziła rewolucja kulturalna, artystyczna i towarzyska. Chrysler Building miał być najwyższym budynkiem świata. Teraz wydaję się to śmieszne, bo ma, zaledwie, 318 m wysokości. Nie cieszył się jednak zbyt długo chwalą najwyższego drapacza chmur. Już rok później stanął Empire State Building (449 m wysokości). Jednak budynek Chryslera jest nadal najwyższym budynkiem na świecie wybudowanym z cegieł.

Monkey bussiness?

Walter Chrysler, przedsiębiorca branży samochodowej, milioner, człowiek roku 1928 tygodnika Time, nigdy projektantowi Van Alenowi nie zapłacił za jego pracę przy wieżowcu. Uważał, że Van Alen był oszustem, dodatkowo, był zamieszany w podejrzane interesy finansowe z budowniczym budynku.

Szalone lata 30.

To czas powstawania pierwszych skyscrapers. Wieżowce w Nowym Jorku rosły jak grzyby po deszczu. Wyścig o miano najwyższego wygrał jednak Chrysler Building, który rósł w wówczas zawrotnym tempie czterech pięter tygodniowo. Do wyścigu przyłączył się m.in. Bank of Mahattan. Ten jednak miał mieć zaledwie 47 pięter. Budynek Chryslera 68. Gdy jednak budowniczy i projektanci wieżowca Bank of Manhattan postanowili zainstalować na szczycie 24 metrowy maszt Walther Chrysler i projektant William Van Allen obmyślili plan, który raz na zawsze miał zakończyć ten wyścig. Architekt Alen zaproponował utworzenie na szczycie wieżowca wierzchołka w kształcie wydłużonej piramidy o wysokości 50 metrów.

Podsumowując, budynek Chryslera urzeka kunsztem wykończenia. Jednak jest też ciemna strona tej historii. W dniach kiedy wieżowiec osiągnął rekordowe 318 metrów wysokości miało miejsce inne wydarzenie. Dodatkowo, odbiło się echem na całej światowej gospodarce. To „Czarny czwartek” na Wall Street. To dzień, w którym zaczął się „Wielki kryzys”.

Plakat Nowy Jork.

Dostępne formaty: A2 (420 x 594 mm) i A3 (297 x 420 mm). Ponadto, drukowany jest na wysokiej jakości ekologicznym satynowym papierze. Dodatkowo, dla zabezpieczenia, do transportu pakowany w tekturową tubę.

Zobacz inne nasze plakaty z serii Miasta i Podróże
https://loft-poster-design.pl/kategoria-produktu/plakaty-miejskie/

 

Informacje dodatkowe

Wymiary Brak danych
Wymiar wydruku

,

Nasze przesyłki wysyłamy przez WysylajTaniej.pl