Plakat Londyn Big Ben we mgle

35,0095,00

Opis

Plakat Big Ben we mgle. Londyn – zdjęcie z południowego brzegu Tamizy na majaczący we mgle Pałac Westminster i wieże zegarową. Wieża, popularnie nazywana Big Ben, jednak to nie jest nazwa wieży, jak większość uważa. Big Ben to nazwa 13,5 tonowego dzwonu wewnątrz samej wieży. Źródła historyczne dwojako podają skąd pochodzi nazwa. Jedna z wersji mówi, że wywodzi się od imienia Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858 roku. Wygląda jednak na to, że druga wersja jest bliższa prawdy. Nazwa pochodzi od imienia popularnego boksera wagi ciężkiej, Benjamina Caunta (1815–1861).

Godny 12 września 2012 roku nazwa wieży zegarowej została zmieniona. Obecnie nazywa się Elizabeth Tower (Wieża Królowej Elżbiety) dla upamiętnienia 60-letniego panowania królowej Elżbiety II. 

Dzwon pierwszy raz zabrzmiał 11 lipca 1859 roku. Big Ben dzwoni co 15 minut. Jego dźwięk jest słyszalny w promieniu 8 km. Milczał rzadko. Zamilkł, na znak szacunku, w trakcie pogrzebu Winstona Churchila. Podobnie milczał gdy zmarła premier Margaret Thatcher. Jednak gdy zmarł król Jerzy VI w 1952 roku, dzwon zabił 56 razy. Król odszedł w wieku 56 lat.

Ayrton Light – światło na wieży zegarowej informuje, że trwa sesja Izby Gmin, niższej z izb parlamentu brytyjskiego. Obrady odbywają się w przylegającym do wieży Pałacu Westminsterskim. Światło zostało zainstalowane w czasach panowania królowej Wiktorii. Przede wszystkim chciała ona widzieć z okien pałacu Buckhingam jak długo pracują członkowie parlamentu.

Plakat Londyn Big Ben we mgle

Niestety, nie możemy już zwiedzać londyńskiej wieży. Od 2010 roku została zamknięta dla obcokrajowców ze względu na zagrożenie atakiem terrorystycznym. Od tego czasu wieżę mogą zwiedzać tylko obywatele Wielkiej Brytanii. Jednak i tak nie jest to łatwe. Z powodu tak wielkiej ilości chętnych czas oczekiwania po zapisaniu się w kolejkę, może wynosić nawet pół roku.

Podsumowując, Plakat Londyn Big Ben we mgle od początku stał się symbolem Londynu. Stało się to przez jego dominującą sylwetkę wznoszącą się nad Pałacem Westminsterskim i Tamizą. Jest, przede wszystkim, najczęściej uwiecznianym na zdjęciach turystów obiektem w Wielkiej Brytanii obok mostu Tower. Dodatkowo występował w wielu filmach. Między innymi w filmach z Jamesem Bondem, w Piotrusiu Panie. Ponadto, nad wieżą fruwała bohaterka książek P.L. Travers – niezwykła niania – Mary Poppins.

Plakaty drukowane na wysokiej klasy satynowym papierze o gramaturze 190 g. Dodatkowo, do wysyłki pakowane w kartonową tubę.

Dostępne formaty:
A4 w cm: 21 x 29,7 cm
A3 w cm: 29,7 x 42,0 cm
A2 w cm: 42,0 x 59,4 cm

Zobacz pozostałe plakaty z podróży >

Informacje dodatkowe

Wymiary Brak danych
Wymiar wydruku

, ,

Nasze przesyłki wysyłamy przez WysylajTaniej.pl