Plakat London Calling

35,0085,00

Nowa seria plakatów z sentencjami. „Blue is the state of mind”.

Opis

Plakat London Calling. Duży plakat czerwono czarny Londyn. Fotografia charakterystycznej budki telefonicznej, która stała się symbolem Londynu. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że brytyjska budka telefoniczna była pierwszym publicznym telefonem na świecie. Została wynaleziona w 1884 roku, zaledwie 8 lat po wynalezieniu telefonu przez Szkota Alexandra Grahama Bella. Początkowo nazywano je „the public call office” – „publiczne biuro do dzwonienia”. Na każdej mapie, plakacie czy reklamówce Londynu pojawiają się trzy symbole: Big Ben, londyński piętrowy autobus i charakterystyczna budka telefoniczna. Wszystkie te elementy stanowią nierozerwalną całość ze stolicy Wielkiej Brytanii i choć autobusy jeżdżą już tylko na liniach turystycznych, a budki znikają z racji ekspansji telefonii komórkowej, to te symbole na zawsze będą cechą miasta.

Projektantem najbardziej znanej czerwonej angielskiej budki był Sir Giles Gilbert ScottNa ulicach po raz pierwszy  pojawiły się w roku 1936. Uczczono w ten sposób rocznicę śmierci króla Jerzego V (stąd też ich inna nazwa – „Jubilee kiosk”). Budki były pierwszym, ujednoliconym elementem wszystkich miast w Królestwie. Najpierw dzwoniło się z nich za pomocą drobnych monet, potem wprowadzono specjalne karty magnetyczne. Dzięki temu ukrócono wandalizm, gdyż „Phone box’y” regularnie były niszczone i grabiono z nich pieniądze.

Dodatkowo, angielskie budki telefoniczne odegrały niezwykle ważną rolę w filmach o Harrym Potterze. Fałszywa budka na jednej z ulic Londynu, służyła do transportu czarodziejów, którzy jako interesanci chcieli dostać się do Ministerstwa Magii. Frank Bryce zamierzał z budki telefonicznej w Little Hangleton zawiadomić mugolską policję o podsłuchanej rozmowie Lorda Valdemorta z Bartym Crouchem Juniorem dotyczącej planu zabicia Harrego Pottera, lecz nie zdążył tego zrobić.

Podsumowując, angielska czerwona budka telefoniczna to symbol Zjednoczonego Królestwa. Wygląda na to, że nie ma drugiej tak rozpoznawalnej i dodatkowo wciąż czynnej budki telefonicznej na świecie.

Plakat London Calling

Formaty do wyboru A2, A3 lub A4, drukowany na wysokiej klasy satynowym papierze o gramaturze 190 g. Do wysyłki pakowany w kartonową tubę.

A4 w cm: 21 x 29,7 cm
A3 w cm: 29,7 x 42,0 cm
A2 w cm: 42,0 x 59,4 cm

Zobacz pozostałe plakaty z podróży >

Informacje dodatkowe

Wymiary 70 × 100 cm
Wymiar wydruku

, ,

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.

Może spodoba się również…

Nasze przesyłki wysyłamy przez WysylajTaniej.pl