Plakat Lizbona Alfama Schodki

40,0095,00

Plakat Lizbona Alfama Schodki. Fotografia uliczki w magicznej, ale również najstarszej dzielnicy Lizbony,

Opis

Plakat Lizbona Alfama. Fotografia uliczki w magicznej, ale również najstarszej dzielnicy Lizbony, Alfamie. Położona na skalistym wzgórzu Alfama jest najstarszą z dzielnic Lizbony.

W okresie panowania Maurów, stanowiła centrum miasta. Po dziś dzień zachował się układ wąskich i krętych uliczek, nawiązujący w swym charakterze do czasów sprzed okresu zajęcia miasta przez chrześcijan. Jednakże po ciężkich walkach miasto ugięło się przed najeźdźcą, a na miejscu dawnego meczetu zdobywcy postawili katedrę. Dawna twierdza Maurów (obecnie zamek św. Jerzego) po tym stała się na kilka wieków główną siedzibą królów Portugalii.

Alfama – światło, muzyka i cisza

W Alfamie życie płynie innym rytmem. Ta jedna z dzielnic stolicy Portugalii ma charakter prowincjonalnego miasteczka. Rdzenni mieszkańcy, znający się od lat. Życie płynie spokojnie zatopione w krętych wąskich przejściach, maleńkich placykach, wąskich schodkach. Czasem ten rytm zostanie zaburzony przez przelewający się tłum turystów, ale po chwili życie wraca do normy.

Ciepły wiatr niesie zapach grillowanych ryb, owoców morza, oliwy i czosnku. Wystarczy tylko zbiec kamiennymi escadinhas (schodkami) na dos Remedios, albo na rua do Vigario by zasiąść przy caldo verde, portugalskiej zupie z jarmużu w maleńkim Tasca, domowej mini restauracji, gdzie cztery stoliki to już luksus.

Jednak najważniejsze jest to, że Lizbona to miasto muzyki.  To tu w XIX wieku, w Alfamie powstał portugalski blues – fado. Podobnie jak amerykański blues z południa to melancholijna muzyka o życiu – radościach i smutkach, ale również cierpieniu i miłości. Fado po portugalsku znaczy los. Śpiewane zwykle przez jednego artystę przy akompaniamencie dwóch gitar. Gitara czasem płacze, szepce, ale również wspomina, zaprasza…

Innymi słowy czasem mówi, że pora umierać, jednak, z drugiej strony, chce żyć, cieszyć się słońcem, młodością, gorącym uczuciem. Jedna z gitar to gitara portugalska, 12-strunowy instrument, którego brzmienie jest jakby połączeniem dźwięku gitary i cytry.

Fado, portugalski blues

Fado lubi noc. Na przykład w Tasca do Chico muzyczne spotkania zaczynają się dopiero ok. 22 i trwają do rana. Zanim trafimy do Chico na dos Remedios, by posłuchać Joao Carlosa śpiewającego Triguerinhę, albo do Club de Fado, jedynie dwa kroki od monumentalnej, zbudowanej w XII wieku katedry Se. Warto zatrzymać się na kieliszeczek ginjinhy, lokalnej wiśniówki. Do maleńkich knajpeczek wchodzi się tylko żeby zapłacić, a delektować się lokalnym trunkiem z przyjaciółmi najlepiej na ulicy. Inaczej mówiąc, dwie osoby przy barze to tłum.

Podsumowując, plakat z naszej autorskiej galerii zdjęć z Lizbony to jedynie namiastka klimatu tego magicznego miejsca. Jednak tego typu dekoracje, ozdoby na ścianę idealnie wzbogacają dobre wnętrze. Ściana naszego pokoju, sypialni, to co na niej wisi, jest niezwykle ważne by dobrze się czuć. Niech nasze czarno białe zdjęcia z podróży będą najlepszą inspiracją dla Was. 

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po Alfamie przy pomocy map Google’a
https://goo.gl/maps/7eHabBQ5q1o

Plakat Lizbona Alfama 1

Format do wyboru A2, A3 lub A4. Druk cyfrowy na wysokiej klasy satynowym papierze o gramaturze 190 g. Do wysyłki pakowany w kartonową tubę.

Dostępne formaty:
A4 w cm: 21 x 29,7 cm
A3 w cm: 29,7 x 42,0 cm
A2 w cm: 42,0 x 59,4 cm

Zobacz pozostałe plakaty z podróży >

Informacje dodatkowe

Wymiary 70 × 100 cm
Wymiar wydruku

, ,

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.

Może spodoba się również…

Nasze przesyłki wysyłamy przez WysylajTaniej.pl