Plakat Indie Hampi

25,0075,00

Opis

Plakat Indie Hampi. XIV-wieczne imperium w środkowej części południowych Indii, w stanie Karnataka. Centralny punkt to niezwykła 50-cio metrowa świątynia Wirupakszy górująca nad całym miastem, poświęcona Śiwie. Jedyna tu do dziś czynna, jest celem wielu pielgrzymów z całych Indii. Jej religijnej atmosfery można doświadczyć podczas porannych i wieczornych modlitw. Przy wejściu zwykle stoi słoń, który za drobna opłatą (wkładaną bezpośrednio do trąby) pobłogosławi darczyńcę. Słoń lubi także  banany i poranną kąpiel, którą można zobaczyć nad rzeką w godzinach 8-10. Nad świątynią granitowe wzgórze Hemakuta, z którego widok na rzekę i świątynie. Jeszcze ok. 500 lat temu miasto Vijayanagara, które dziś znajduje się w obrębie wioski Hampi, było drugim co do wielkości miastem świata (po Pekinie).

Miasto niezwykłe

Leży na południu Indii pomiędzy trzema popularnymi miejscami: Goa, Hyderabad i Bangalore.  To gigantyczny teren (26 km kwadratowych), z ponad 500 świątyniami, z czego ponad 50 jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Usypane góry z gigantycznych kamieni według legend zostały tu zrzucone przez małpią armię na znak jej mocy. Do bardziej odległych świątyń najlepiej dotrzeć rowerem (ok. 40–50 rupii) lub skuterem (ok. 200 rupii). Tuż przed zachodem słońca w świątyni czuć intensywny zapach kadzideł i palonych łupin kokosa. Bramini śpiewają praktycznie non stop. Palą się świece. Ludzie dzwonią w dzwony, modlą się, wracają po zostawione buty, fotografują, karmią małpy, albo… kontemplują, nie zważając na nikogo i nic. 

Ale Hampi to nie tylko mityczne budowle ale też wioska plemienna Anegundi, gdzie żyjący w zgodzie z naturą tubylcy pielęgnują wieloletnie tradycje stroju, biżuterii, rękodzieła. Wioska znajduje się pod skrzydłami projektu The Krishna Trust, który zajmuje się ratowaniem i utrzymywaniem tradycji plemiennych.

https://poszli-pojechali.pl/azja/indie/hampi/

Format do wyboru A2, A3 lub A4, drukowany na wysokiej klasy satynowym papierze o gramaturze 190 g. Do wysyłki pakowany w kartonową tubę.

Wymiary formatu A4 w cm: 21 x 29,7 cm
Wymiary formatu A3 w cm: 29,7 x 42,0 cm
Wymiary formatu A2 w cm: 42,0 x 59,4 cm

Zobacz pozostałe plakaty z podróży >

Informacje dodatkowe

Wymiary Brak danych
wymiar wydruku

A2, A3, A4

Nasze przesyłki wysyłamy przez WysylajTaniej.pl