Plakat Chimera z Notre Dame

25,0080,00

Opis

Plakat Chimera z Notre Dame. Nocne zdjęcie Stryge – chyba najsłynniejszej z chimer katedry Notre Dame w Paryżu. Dodatkowo, w głębi, w księżycowej poświacie, majestatyczna wieża Eiffle’a.

Chimery i rzygacze są wtopione w kamienną bryłę kościoła. Trudno je dostrzec z placu przed katedrą. Wystarczy jednak pokonać zaledwie 387 kamiennych schodów zachodniej wieży by można było być z nimi na wyciągnięcie ręki. Niestety, ostatni pożar zniszczył również te kamienne stwory. Cała balustrada, która runęła i teraz zastąpiona jest drewnianą deską, otoczona była przez demony. Pół ludzie, pół zwierzęta. Przerażające ptaki, jaszczury, albo smoki. Dodatkowo, wśród straszliwych stworów można było wypatrzeć m.in. kobietę o twarzy małpy, albo demona o długich uszach miażdżącego ropuchę. Miały chronić przed złem, ucieleśniać grzechy, dzielić sacrum od profanum…

Co ciekawe, te wyciągnięte ze średniowiecznej mitologii potwory powstały dopiero w dziewiętnastym wieku. Przypominam, że sama katedra, budowana prawie 200 lat, powstała w wieku XIV. Ich twórcą i pomysłodawcą był francuski historyk sztuki, architekt, konserwator i wolnomularz – Eugene Emmanuel Viollet-le-Duc. Projektując chimery i rzygacze Viollet-le-Duc wzorował się na rysunkach Honore Daumiera, które dodatkowo ubogacały dzieło Wiktora Hugo.

W latach 30. XIX wieku katedra znajdowała się w opłakanym stanie technicznym. Uznano, że właściwie nadaje się tylko do wyburzenia.  Wówczas sam Hugo zaapelował o jak najszybsze podjęcie prac konserwatorskich. Ponad wszystko należy ocalić narodowy zabytek. Jego powieść Katedra Panny Marii w Paryżu (1831) zwróciła uwagę rodaków na potrzebę ratowania gotyckiej świątyni.

Plakat Chimera z Notre Dame

Podsumowując, katedra Notre Dame to jeden z najważniejszych zabytków świata i kultury chrześcijańskiej. Odwiedzało ją około 12 milionów turystów rocznie. 15 kwietnia 2016 roku stanęła w płomieniach. Władze francuskie zapowiedziały przywrócenie jej do dawnej świetności. Darczyńcy z całego świata wpłacają na rzecz odbudowy dziesiątki milionów Euro. Jak przewidują eksperci, remont może potrwać około 30 lat. Również jego koszt szacowany jest na 10 mld euro. Jednak warto nawet teraz zaplanować podróż do Paryża. Wakacje, czy krótkie wczasy, lub tylko szybki wypad na last minute pozostawią, mimo ogromnych zniszczeń gotyckiej świątyni, niezapomniane wrażenia.

Formaty do wyboru A2, A3 lub A4, drukowany na wysokiej klasy satynowym papierze o gramaturze 190 g.
Dodatkowo, do wysyłki pakowany w kartonową tubę.

A4 w cm: 21 x 29,7 cm
A3 w cm: 29,7 x 42,0 cm
A2 w cm: 42,0 x 59,4 cm

Zobacz pozostałe plakaty z podróży >

Informacje dodatkowe

Wymiary Brak danych
Wymiar wydruku

, ,

Nasze przesyłki wysyłamy przez WysylajTaniej.pl