Opis
Japoński plakat kurtyzany. XVII wieczny drzeworyt autorstwa Utamaro Kitagawy (1753-1806). W okresie Edo Kitagawa był jednym z najsłynniejszych twórców drzeworytów Ukiyo-e (Obrazów przemijającego świata). Jednak pierwotnie słowo ukiyo wyrażało buddyjską ideę przejściowej natury życia. Świata zmartwień i smutku. Ale ten pesymistyczny buddyjski pogląd został odrzucony w okresie Edo. To okres w Japonii w latach 1603-1868 kiedy władzę sprawowali sioguni z rodu Tukagawa.
Drzeworyty ukiyo-e stały się artystycznym sposobem opisu “przepływającego ulotnego świata” (ukiyo). Dotyczyło to mieszkańców miast i zjawisk przyrody. Ale przede wszystkim koncentrowało się na życiu kurtyzan i aktorów. Takie dzielnice rozrywki licznie powstawały w japońskich miastach okresu Edo. Przede wszystkim drzeworyt obok literatury kibyoshi i teatru kabuki był jednym z filarów kultury ukiyo.
Japoński plakat kurtyzany w stylu vintage
Utamaro Kitagawa mieszkał w Edo, mieście, które było wówczas dawną stolicą Japonii. Stworzył swój niepowtarzalny styl. Zdobył uznanie w portretach słynnych kurtyzan ale też prostych mieszkanek Edo. Jego prace wyrażały wewnętrzne przeżycia. Przede wszystkim wyróżniały się wśród innych drzeworytów tego okresu zmysłowym pięknem. Stworzył ponad 2000 dzieł. W dodatku był jednym z niewielu artystów, który zyskał sławę w Japonii jeszcze za życia. Również, był pierwszym artystą japońskim znanym i podziwianym w Europie.
Plakat jest reprintem. Oryginał znajduje się w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie. To jedna z największych bibliotek świata. Powstała w 1800 roku. Obecnie, wiele z jej zbiorów zostało zdigitalizowanych i jest dostępna w domenie publicznej.
Plakat drukowany na wysokiej jakości satynowym papierze o gramaturze 190 g. Dodatkowo do wysyłki zabezpieczony kartonową tubą.
Dostępne formaty:
A4: 210×297 mm
A3: 297×420 mm
A2: 420×594 mm