4 plakaty Kuba Stara Hawana

150,00250,00

4 plakaty Kuba Stara Hawana, zestaw plakatów na ścianę, czarno białych fotografii ze starej Hawany. Cuba Havana to inspirujące miejsce na daleką podróż dla kolekcjonerów wspomnień.

Opis

4 plakaty Kuba Stara Hawana. Hawana to nie tylko muzeum motoryzacji. Choć wciąż wspaniałe limuzyny z lat 40. i 50. XX wieku zdobią jeszcze ulice stolicy Kuby. To wynik, że wraz z rewolucją przyszło embargo ze strony USA na handel z krajem Fidela Castro, skończyło się zatem sprowadzanie aut z tego kraju.

Jednocześnie na wyspie wprowadzono prawo, które zezwalało na posiadanie prywatnego samochodu wyłącznie tym, którzy posiadali je jeszcze przed rewolucją. Jednakże i to zaczęło się zmieniać.

Coraz więcej widać nowych samochodów. Wiele jest też aut kubańskiej klasy średniej. Są to często zardzewiałe łady, lanosy, zastawy i nawet maluchy. Tak, maluchy! Ich produkcja skończyła się we Włoszech w 1980 roku jest sporo. Trudno uwierzyć, że w Polsce produkowany był aż do 2000. Malucha spotkać można na całej wyspie. Kubańczycy nazywają go czule „El Polaquito”, czyli po prostu „polaczek”.

Stary człowiek w Hawanie

Ernest Hemingway mieszkał na Kubie 20 lat. Polubił wyspę i jej mieszkańców. Często o sobie mówił, że jest Kubańczykiem z krwi i kości. Tu, na każdym kroku, można znaleźć miejsca związane z jego osobą. Na wschód od Hawany leży małą wioska Cojimar. To pochodzący stąd miejscowy rybak był inspiracją dla Hemingway’a napisania „Starego człowieka i morze”.
Za tą książkę w 1953 roku został uhonorowany nagrodą Pulitzera. Rok później Nagrodą Nobla.

Castro wiecznie żywy

Próbowali go otruć, zastrzelić, wysadzić w powietrze. Jedne z bardziej z absurdalnych pomysłów zakładały, że ładunek wybuchowy zostanie umieszczony w cygarze lub butlach do nurkowania. Dokładna liczba udaremnionych zamachów nie jest możliwa do wyliczenia. O 628 próbach mówi serial nadawany przez kubańską telewizję państwową. Nosi on tytuł „Ten, który powinien żyć”. Ponadto trzeba wiedzieć, że Castro urodził się w piątek trzynastego.

La Habana Vieja

La Habana Vieja to najstarsza dzielnica miasta. Położona jest na cyplu wcinającym się w wody Zatoki Hawańskiej. W dodatku najstarsza dzielnica miasta pełniła kiedyś najważniejszą rolę w mieście. Ze swoimi pałacami, twierdzami i pięknymi placami była centrum wszystkich ważnych wydarzeń. To tutaj zatrzymywały się okręty w drodze pomiędzy Starym a Nowym Światem. Ponadto, zabudowa dzielnicy składa się głównie z barokowych i neoklasycystycznych pałaców i kamienic.

Dodatkowo ich liczbę szacuje się na 3000. To sprawia, że jest to jedno z największych kolonialnych miast w tym regionie świata. Niestety, po rewolucji Fidel Castro zaniedbał tę dzielnicę.  Kierował środki finansowe w inne rejony kraju. Zabytkowe budynki zaczęły popadać w ruinę. W 1982 roku Hawana została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu powoli odzyskuje swój dawny blask.

4 plakaty Kuba Stara Hawana – zestaw plakatów na ścianę

Podsumowując. Miasto się zmienia. Kuba staje się bardziej otwarta dla świata i świat na Kubę. Niedługo i Hawana będzie wyglądała inaczej. Dobrze i źle. Wszakże urok pleśniejących zrujnowanych kamienic, starych limuzyn, ryksz będzie musiał pozostać jedynie w naszej pamięci.

http://www.projektswiat.pl/2019/10/amerykanskie-samochody-kubie/

Wszystkie plakaty drukowane są na wysokiej jakości papierze satynowym o gramaturze 190 g.
Dodatkowo do wysyłki zabezpieczane są folią bąbelkową i pakowane w tekturowe pudełko

Zestaw plakatów z Kuby dostępny jest w dwóch rozmiarach:

4 plakaty Kuba Stara Hawana – wymiar Midi:
2 plakaty x A3 w cm: 29,7 x 42,0 cm (Plakat z Kuby Uliczka Hawany z Rikszami oraz Plakat z Hawany uliczka z pięknym starym Cadillakiem)
2 plakaty x A4 w cm: 21,0 x 29,7 cm (Plakat z Kuby Uliczka Hawany stare miasto oraz Plakat z Hawany uliczka z Oldsmobilami)

4 plakaty Kuba Stara Hawana – wymiar Maxi:
2 plakaty x B2 w cm: 40 cm x 50 cm (Plakat z Kuby Uliczka Hawany z Rikszami oraz Plakat z Hawany uliczka z pięknym starym Cadillakiem)
2 plakaty x b3 w cm: 30 cm x 40 cm (Plakat z Kuby Uliczka Hawany stare miasto oraz Plakat z Hawany uliczka z Oldsmobilami)

Plakaty bez ramek.

Jeśli chcesz zamówić plakaty z ramkami albo inne rozmiary niż dostępne na stronie napisz do nas na e-mail: info@loft-poster-design.pl

Zobacz pozostałe plakaty z podróży >

Informacje dodatkowe

Wymiar wydruku

,

Nasze przesyłki wysyłamy przez WysylajTaniej.pl