Plakat Indie Tadz Mahal

25,0075,00

Wyczyść

Opis

Plakat Indie Tadz Mahal. Fotografia mauzoleum Tadź Mahal – ślad mongolskiej potęgi w Indiach. Grobowiec księżniczki Mumtaz Mahal jest największym cudem mongolskiej architektury. Z trzech stron otoczony wysokim murem, z czwartej od strony głównego wejścia, prowadzi trzystumetrowa aleja podzielona wąskim kanałem, obsadzona cyprysami. Księżniczka Mumtaz Mahal, na łożu śmierci poprosiła swego męża Szahdżahana by zbudował jej najpiękniejszy grobowiec. Umierała wydając na świat ich czternaste dziecko. Tak, w pierwszej połowie XVII wieku, powstała jedna z najbardziej zachwycających budowli świata. Uznawana też jest za największy pomnik miłości.

O tej budowli krąży niezliczona ilość legend. Jedna mówi, że Szahdżahan po wybudowaniu mauzoleum miał rozkazać obcięcie kciuków wszystkim robotnikom, żeby nigdy już nie mogli wybudować czegoś tak wspaniałego. Tak piękny i okazały budynek nie powstałby tylko za sprawą ludzkich rąk. W budowie pomogły słonie, a dokładnie aż tysiąc tych wielkich i silnych zwierząt. Kopuła Tadź Mahal waży aż 12 ton. Podczas drugiej wojny światowej została pokryta rusztowaniami z bambusa, żeby zmylić japońskich pilotów samolotów bombowych.W głównej sali znajdują się dwa fałszywe groby królewskiej pary. Ich prawdziwe miejsce pochowku jest w krypcie poniżej. Zgodnie z tradycją muzułmańską, te prawdziwe grobowce są skromniejsze i niedostępne dla zwiedzających. 

Plakat Indie Tadz Mahal

Taj Mahal został wzniesiony w latach 1631-1648. Zbudowany jest z białego marmuru inkrustowanego kolorowymi kamieniami, takimi jak jaspis, agat czy turkus. Dzięki szlachetnym proporcjom i bogatej dekoracji rzeźbionych fasad jest uznawany za najpiękniejszy zabytek sztuki muzułmańskiej w Indiach. W 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

http://www.transazja.pl/atlas/1279259/zwiedzanie/2,42/Tadz_Mahal

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1471874,Nowe-siedem-cudow-swiata-%E2%80%93-pomniki-cywilizacji-ludzkiej

Format do wyboru A2, A3 lub A4, drukowany na wysokiej klasy satynowym papierze o gramaturze 190 g. Do wysyłki pakowany w kartonową tubę.

Wymiary formatu A4 w cm: 21 x 29,7 cm
Wymiary formatu A3 w cm: 29,7 x 42,0 cm
Wymiary formatu A2 w cm: 42,0 x 59,4 cm

Zobacz pozostałe plakaty z podróży >

Dodatkowe informacje

Wymiarybrak
Wymiar wydruku

, ,