Plakaty Graffiti

Plakaty Graffiti to żywa sztuka ulicy przeniesiona do naszych mieszkań. To utwory spontanicznej inwencji plastycznej na murach, budynkach, pojazdach. Wydrapane, rysowane na kamiennych naczyniach i murach znane już były w starożytności i czasach wczesnochrześcijańskich. Tyle ilu autorów tyle możliwych technik i tematów. Ten styl łączy przede wszystkim potrzeba nieskrępowanej i niekomercyjnej ekspresji artysty. Przekaz zwykle służy najpierw idei a potem nabiera kształtu estetycznego.

To sztuka dla każdego. Nie zamknięta w murach muzeów czy komercyjnych galerii. Absolutnie nieelitarna. Często odwołująca się do współczesnych problemów świata – wojen, sytuacji politycznych i społecznych. Jeszcze niedawno sztuka uliczna i graffiti postrzegane były jako akty wandalizmu i uszkodzenia mienia. Teraz stały się integralną częścią naszego życia i jednym z trendów sztuki współczesnej.

Obecnie artyści street artu dobrze zarabiają i mają całe rzesze fanów. Kilku z nich to, m.in.: Stinkfish to jedna z najważniejszych postaci kolumbijskiego street artu; paryski artysta Invader zaczął podbój świata sztuki ulicznej w 1998 roku swymi twórczymi mozaikami; The Guerrilla Girls podkreślają problem seksizmu na świecie; Shepard Fairey z Północnej Karoliny, przez wielu uznawany za największego grafficiarza wszech czasów i wreszcie Banksy – artysta ukrywający swoją prawdziwą tożsamość, jego film dokumentalny „Wyjście przez sklep z pamiątkami” był nominowany do Oscara.

Plakaty Graffiti – nasz zbiór – to prace, które spotkaliśmy na ulicach Lizbony, Londynu, Paryża, Nowego Jorku.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 13